Uber sürücülerinden eğlenceli eylem!

Uber ile taksilerinin arasında yaşanan gerilim uzun bir süredir inmedi. Ülkemizde yasaklanması istenen Uber eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştılar.

100’den fazla araçla “Sn. Başkan Halk Uber İstiyor” yazdılar!

Uzun bir süredir ülkemizdeki taksi ve Uber şoförleri arasında yaşanan gerilim birçok defa haberlerimize konu olmuştu.

Taksiciler gelirlerini düşürdüğü gerçekçesiyle ülkemizde Uber’in yasaklanmasını isterken Uber ise faaliyetlerine devam etmek istiyor. Hatta bu doğrultuda Ubergeçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı içrerisinde de faaliyet göstermek istediklerini açıklamışlardı.

Uber şoförlerinin yaptıkları yeni eylem ise oldukça dikkat çekici. Yeni yapılan Kuzey Marmara Otoyolu’na gelen 100’ün üzerindeki lüks Uber aracı, “Sn. Başkan Halk UBER İstiyor” yazdı.

O anları drone ile gökyüzünden görüntüleyen sürücüler, sosyal medyadan paylaştıkları görüntülerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) etiketledi.

Bakalım sürücülerin bu eğlenceli eylemi işe yarayacak mı bekleyip zamanla göreceğiz.

Türkiye’den çıkan blockchain projesi: Belgem.io

Bankalararası Kart MerkeziMicrosoft ve VeriPark ortaklığında geliştirilen belgem.io projesiyle eğitim sertifikaları blockchain tabanlı dijital dünyaya taşınıyor.

TechInside‘ın haberine göre, tüm dünyayı derinden etkileyecek ve günümüz iş dünyasını dönüştürecek blockchain teknolojisini hayatın içine dahil eden belgem.io ile eğitim sertifikaları güvenilir bir şekilde dijital ortamda saklanıyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Microsoft ve VeriPark iş birliğiyle hayata geçirilen belgem.io projesi sayesinde kurumlar blockchain teknolojisini daha yakından tanıma fırsatı yakalarken, son kullanıcılar da aldıkları eğitim sertifikalarını güvenli bir şekilde blockchain altyapısında saklayıp diledikleri kurum veya kişilerle paylaşabiliyorlar.

Dijital bir belge platformu olan belgem.io, kurumlardan eğitim alan bireylerin eğitim sonunda edindikleri eğitim sertifikalarının özel bir Ethereum blockchainplatformunda saklanması, görüntülenmesi ve paylaşılmasını sağlıyor.

Projenin başlangıç aşamasında BKM – BBN AkademiBlockchain Türkiye PlatformuFinTech Istanbul ve çok yakında Microsoft CloudSociety eğitimlerine katılan kişiler sertifikalarını belgem.io uygulaması üzerinden dijital ortamda alacak, ileride ise yeni kurumların projeye eklenmesiyle birlikte çok daha fazla sayıda kişi bu uygulamadan faydalanabilecek.,

Belgem.io için neler söylediler?

Yeni teknolojilerin Türkiye’de hızla hayata geçirilmesi için durmaksızın çalıştıklarını ve bu kapsamda önemli iş birlikleri geliştirdiklerini ifade eden BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, sözlerine şöyle devam etti:

“BKM olarak Türkiye’nin dijitalleşmesine öncülük ediyor ve yeni teknolojileri kullanıcılarla buluşturuyoruz. Nesnelerin interneti, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik ve blockchain gibi heyecan verici tüm teknolojileri gündemimizde tutuyoruz. Bu kapsamda blockchain’i daha iyi anlamak ve uygulama alanlarını keşfetmek üzere yaptığımız belgem.io projesi sayesinde ise son dönemde sıkça konuşulan blockchain’i, herkesin anlayabileceği örnek bir uygulamayla hayatın içine dahil ediyoruz.”

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, belgem.io ile ilgili şunları söyledi:

“Blockchain iş yapış şeklimizi kökten değiştirebilecek potansiyele sahip ve Microsoft’un dijital dönüşüm ajandasında kritik öneme sahip teknolojilerden biri. Belgem.io gibi, bu teknolojiyi uçtan uca ve sağladığı tüm avantajlardan faydalanarak kullanmayı hedefleyen bir çözüm içerisinde yer almaktan Microsoft olarak mutluluk duyuyoruz. Hem kullandığı teknoloji altyapısı ile dünyadaki ilk uygulamalardan biri olması nedeniyle hem de Microsoft Online Eğitim portalımız Cloud Society ile bu projenin içerisinde sertifika sunan bir iş ortağı olduğumuz için ayrıca gururluyuz. Önümüzdeki dönemde bunun gibi, sektörlere örnek olacak dönüşüm projelerinde finans müşterilerimizle yakın çalışmaya ve Türkiye’yi teknolojide öncü duruma getirecek bu tip başarılı projeleri tüm kaynaklarımızla desteklemeye devam edeceğiz.”

VeriPark Genel Müdürü Aslı Derbent Özkan, belgem.io projesiyle ilgili şöyle konuştu:

“Bu proje özelinde de olduğu gibi, Blockchain artık finans, enerji, sağlık, telekomünikasyon, eğitim ve lojistik gibi birçok alanda insanların hayatlarını kolaylaştıracak, bireylerin birbirine olan güven problemini ortadan kaldıracak. Biz de VeriPark olarak Blockchain’i geleceği değiştirecek teknolojilerden biri olarak görerek bu konuda Ar-Ge ve kavram doğrulama çalışmaları gerçekleştiriyoruz, alt yapımızı geleceğe hazır hale getiriyoruz.”

İnanılmaz Sihirbaz :)

2018 Amerika’daki Yetenek Sizsiniz yarışmasında mükemmel yetenekleri sergilemiş ve herkesi hayran bırakmış bir yarışmacı yer alıyor 🙂 Başta çok saçma gibi gelsede aslına bakılırsa sihirbazlık dediğiniz zaten o zamanda olmayan şeyleri kullanarak veya el çabukluğu ile insanları büyülemek değil mi? Buradaki fark sadece olaya yaklaşım ve zamanın ötesine geçmemek ^^

Daha Fazla Sebze Tüketmenizi Sağlayacak Bir Video

Hepimiz eti çok seviyoruz biliyorum 🙂 ama bazı gerçekler söz konusu ve videoyu görünce paylaşmadan edemedim. Video alt yazılarında henüz Türkçe yok ama anlaşılır bir video olduğunu düşünüyorum. Sizin fikrinizi değiştirir mi bilmiyorum ama birazcık et yeme olayını azaltsak bile bir şeylerin değişeceğine eminim ^^ iyi seyirler

Bilgem Çakır | T-Şekilli Olmak Ne Demek?

Yazılım dünyası bence usta-çırak ilişkisiyle yürümekte. Evet belki dirsek dirseğe çalışmıyoruz ustalarla (veya çıraklarla) ancak uzaktan da olsan bana bir şeyler katan çok insan var bu ekosistemde. Bunlarda birisi de Bilgem Çakır ve videolarını paylaştığı Yalın Kod isimli Youtube kanalıdır.

Microsoft ve Amazon gibi teknolojinin önde gelen firmalarında çalışmış birisi olarak Bilgem Çakır‘ın paylaştığı bilgiler ve aktardığı tecrübeler bence altından daha değerli. Belki kendisi farkında değildir ama anlattıklarıyla kariyerlerine yön verdiği birçok geliştirici olduğuna eminim.

Bu yazımda paylaştığım video, Yalın Kod‘daki en sevdiğim videolardan birisidir. Kendinizi ne şekilde (cevap T şekli 🙂 ) geliştirmeniz gerektiğini anlatan bu güzel videoyu kendisi şöyle tanımlamaktadır:

Kariyer yönetiminin en önemli bileşeni yetilerimiz. T-Şekilli olmak ne demek? Yetilerimizi “Genişlik” ve “Derinlik” perspektifinden nasıl değerlendirmeli, nasıl geliştirmeliyiz? Ne kadar genişlik ve ne kadar derinlik hedeflemeliyiz?

Bilgem Çakır’ı daha yakından tanımak isterseniz Çalışmamasam’daki röportajını okuyabilir, blogunu ve twitter adresini takip edebilir, Yalın Kod Youtube kanalından videolarını izleyebilirsiniz.

BTC ~ File.army – Resim Paylaşarak Bitcoin

Blockchain mining yani bu ara çok duyduğumuz bitcoin vb sanal para madencilik işlerine biraz uğraşmaya başladım sonu nereye varır bilmiyorum şimdilik fakat ödeme alabileceğimi umduğum bazı siteleri internetten kazanç kategorisi altında paylaşmaya başlıyorum umarım hayırlı olur. bu bahsettiğim siteden nasıl kazanç sağlanabileceği ile ilgili anlatımı “Alp Işık” isimli arkadaş çok güzel bir şekilde yukarıda eklediğim videoda yapmış.

ödemeyi rastgele olacak şekilde resimdeki gibi yapmaktadır.

Ödeme

Ödemeleri BitcoinWallet.com adresine yapmaktadır ama daha sonra kedi blockchain cüzdanınıza aktadabilirsiniz.

Site Adresi : https://file.army şeklindedir.

Ödeme alan arkadaşlar mevcut fakat site ilerleyen süreçte resim başına verdiği paranın düştüğünü söyleyenler var bunu birlikte öğreneceğiz. Kolay gelsin herkese.

Başka Bir Şey

“Başka Bir Şey“, bir Youtube kanalı(idi). Yayınlayanlar dünya çapında tanınan, çok sayıda patenti olan, profesyonel bir Türk ekip Edelkrone ekibi, aslında gayet samimi bir şekilde kendilerini anlatıyorlar ama anlatırken her bölümünde gençlere, startuplara harika fikirler, yöntemler öğretiyor, ürün tasarlamayı, üretmeyi, bir şeyler ortaya çıkarmayı aşılayan bir seri kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim 🙂

Not: Şuan tüm videolarını youtubedan sildiler. Gerçekten paylaşmaya değer bulduğumdan dolayı bir şekilde derleyip yükledim, linklerden direk izleme şansına sahipsiniz.

#ÖzgecanYasası çıksın, yasalar kadınları korusun!

Change.org’da “Özgecan Yasası” ile kadınlara karşı işlenen suçlarda iyi hal durumundan cezai indirimlerin kaldırılması için imza kampanyası başlatıldı. Aşağıda Mert Fırat’ın kadına karşı işlenen suçlarda pişman olduğunu söyleyerek, cezai indirim alanlara karşı bir farkındalık yaratmak için sergilediği oyunculuğu göreceksiniz.

Mert Fırat’ın konuşması sonrasında “Türkiye’nin en iyi oyuncularından birinin anlattıklarına inandınız mı?” sorusunu izleyenlere yönelten video, Özgecan Yasasına destek için herkesi https://change.org/ozgecan adresine imza toplamaya çağırıyor.

Yavuzhan ~ Bizden Parçalar

Bugün farklı bir konuda küçük bir paylaşım yapmak istiyorum, kısa süre önce tanıdığım hoş sohbetinden memnun kaldığım Yavuzhan Yıldız arkadaşım Renkler albümünü yayına aldı, şuan bildiğim sayısız şarkılarından 2 adetini yayına aldı ve bu şarkıları dinlediğinizde göreceksiniz ki o bizden küçük parçaları birleştirip yorumlayıp dile döküyor hemde güzel bir şekilde 🙂 ben fazla konuşmadan sözü ve müziği ona bırakıyorum 🙂

Yavuzhan Yıldız İsmi diğer mecralarda da yer almakta ayrıntıları aşağıya yazdım, tekrar ve tekrar iyi dinlemeler…

Youtube Channel
https://www.youtube.com/channel/UCFZOLu5o9tVOw_XcU2g_3MA
Itunes Store
https://itun.es/tr/AI3thb
Spotify
https://open.spotify.com/album/2ajeI5uVnFRFBy7jJpEUCr